Фестивал - регламент - АРЛЕКИН

Отиване към съдържанието

Главно меню:

Фестивал - регламент

Арлекин 2020
 

Фестивалът през 2020 година ще се проведе ОНЛАЙН.
За повече информация вижте НОВИНИ!

 
 

IX-ти Международен фестивал
за детско и младежко медийно изкуство

АРЛЕКИН 2020
под патронажа на МОН

Дати на провеждане: 4 7 юни 2020 година
Място: Варна

 
 

СТАТУТ


Фестивалът се провежда под мотото „Светът в моите очи“ и има за цел да стимулира детската и младежка фантазия и творчество за създаване на оригинални медийни продукти със средствата на дигиталните технологии.
Фестивалът се реализира с подкрепата на Община Варна, Държавна агенция на българите в чужбина, БДЖ, БНТ, БТА, БНР, Вестник „България сега“ (Чикаго), Италиански културен институт.

Фестивалът има две направления:
-  майсторски класове и уъркшоп с лектори от цял свят;
-  конкурсна програма.
Конкурсната програма се провежда в две направления: национална и международна. Участниците са деца и младежи на възраст до 20 години.
Участието в двете конкурсни програми е безплатно.
Всички заявки се подават на сайта на фестивала arlekinfest.com.

Конкурсната програма съдържа следните категории:

  • Кино и телевизия

  • Анимация

  • Радио

  • Интернет медии

  • Фотография

  • Песенен конкурс „Киното моя любов, моя песен“


Международният фестивал за детско и младежко медийно изкуство "Арлекин"  подкрепя иновативното мислене на младите хора. В деветото си издание, организаторите на фестивала включват нов проект за изработването на  кино или тв продукция, в която да участват млади хора, които ще имат възможност да практикуват определена професия, която намира място във филмовата или тв индустрия /сценаристи,  гримьори, фризьори, модни дизайнери, сценографи, маркетинг и реклама, художници, оператори, режисьори, монтажисти, актьори, музиканти, икономисти, финансисти, туроператори, кетъринг-готвачи и др./.  По този начин участниците, ръководени от водещи специалисти в дадената област, ще участват активно в екип за заснемането на една филмова или телевизионна продукция.
До 20 декември се набират идеи за сценарии, изложени в една страница. Компетентно жури, ще избере най-добрите  идеи за участие във фестивала. За целта организаторите ще проведат виртуално обучение тип "видео класна стая" от 15.01.2020 до 15.02.2020  г. и индивидуални консултации.
Тема на виртуалното обучение: Запознаване с изразните средства на киноизкуството и създаване на игрални и документални филми и радиопредавания.

Във фестивала могат да участват продукции (кратък игрален филм, документален филм, телевизионно предаване, радиопредаване, подкаст) създадени от екип от тийнейджъри и младежи от различни институции (училища, професионални гимназии, школи, клубове и други). За участниците, които нямат техническо оборудване  и екип за реализация на проекта си, организаторите осигуряват подкрепа за заснемане и монтаж.
Заявка за реализиране на продукция с подкрепа до 20 декември 2019 година. Заявката се подава чрез попълване на електронен формуляр на сайта на фестивала. След подаване на заявка за заснемане на кратък игрален филм при желание на екипа, информацията за филма ще бъде предоставена на училища с музикален профил в страната за създаване на авторска музика към продукцията.
Осигуряване на подкрепа за реализиране на продукцията (заснемане и монтаж на филма, запис на телевизионно предаване по многокамерен способ, запис на радиопредаване)
след 20 февруари 2020 г.

Всеки един продукт, кандидатсващ за участие във фестивала се предава като файл с име, съдържащо само регистрационния номер на участника.
Всеки един продукт, допуснат за участие във фестивала, се представя в рамките на фестивалните дни пред жури и публика. След неговата демонстрация, авторът/авторите отговарят на поставени въпроси от залата. Препоръчително е участниците в международната програма да направят своето представяне на английски език. Ако това е невъзможно, се ползва симултантен превод от външен за екипа преводач.  
Всеки участник във фестивалните дни попълва декларация за участие във фестивала, която регламентира правата за неговото фото и видеозаснемане, обработката на личните му данни и използването на неговия продукт. Когато участникът е непълнолетен, декларацията се подписва и от родител/настойник.  
По време на фестивалните дни, публиката в залата гласува анонимно за определяне на награда на публиката във всяка една категория.
Наградите на професионалното жури на фестивала са статуетка и диплом.
За първи път през 2020 година ще се присъдят още две специални награди:

  • за дебют на фестивала определя се за участие за първи път във фестивала, без значение в коя категория се участват (без песенния конкурс);

  • за най-млад екип определя се от средната възраст на участниците в продукта.


КИНО И ТЕЛЕВИЗИЯ


В категорията се приема за участие видеоклипове, създадени самостоятелно или в екип. Екипът може да включва ученици от различни училища. Видеоклипът трябва да бъде в резолюция HD или Full HD, във формат MP4, WMV, MPG2.
Той трябва да отговаря на изискванията в едно от следните направления: Игрални филми, Документални филми, Репортаж, Промо филми.
Участниците, които представят филми, съдържащи музика и кадри със запазени права, трябва да предоставят при поискване от фестивала на декларация за правомерната употреба на тези материали. При липса на такава декларация, фестивалът си запазва правото да не допусне за участие представения филм в конкурсната програма.
В категорията се присъждат награди „Арлекин“ за идея и сценарий, за операторско майсторство, за режисура, за монтаж и по една награда във всяко направление за най-добър продукт.
За филмите трябва да бъдат изпратени отделни субтитри на английски език във формат SRT, SUB, SBV.

ИГРАЛНИ ФИЛМИ
Кратка игрална новела със сюжетна линия и герои. Продължителността на филма трябва да бъде в рамките на 8-10 минути с включени начални и финални надписи.

Филмите не трябва да бъдат публикувани в онлайн платформи, нито пък да са участвали в други фестивали и конкурси в страната преди представянето им на фестивала Арлекин.   В направлението може да се участва с готов създаден авторски филм или с разработен с подкрепа филм. Участниците в първия вариант сами разработват сценария, заснемат и монтират филма. Няма ограничение за подбора на актьорския състав за участие във филмите в това направление. Това могат да бъдат ученици, учители, родители, познати и дори професионални актьори.

ДОКУМЕНТАЛНИ ФИЛМИ

Филм с продължителност в рамките на 8-10 минути с образователна насоченост, представящо събитие, процес, постижение или социално значима тема.

РЕПОРТАЖ

Видеоклип с продължителност до 3 минути, отразяващ дадено събитие или постижение, отнасящо се до възрастовата група на фестивала.

ПРОМО ФИЛМИ

Филм с продължителност до 5 минути, представящ любимо населено място (град, село, местност) с рекламна насоченост. В него авторите трябва да представят емблематични места и хора от съответното място. Допуснатите клипове до участие в конкурсната програма ще бъдат публикувани в интерактивната карта на фестивала, която може да бъде видяна на неговия сайт.


АНИМАЦИЯ

В категорията се приемат за участие кратки анимационни филми, създадени с различни техники. Участниците се състезават в три направления:
1-во направление
участници на възраст до 8 години;
2-ро направление
участници на възраст от 9 до 14 години;
3-то направление
участници на възраст от 15 до 20 години.
В категорията се приемат за участие видеоклипове във формат MP4, MOV, WMV,SWF, MPG2. Във всяко направление се присъжда по една награда  „Арлекин“.


РАДИО


В категорията се представят продукти в аудио формат в едно от следните направления: радиожурналистика и аудио драматизация. Продуктът трябва да бъде с продължителност до 7 минути и предаден във файлов формат MP3, WAV, AIFF. Във всяка едно направление се присъжда по една награда „Арлекин“.
За участие в международната програма  се представя свалена фонограма на съдържанието на английски език в текстов документ, с име, регистрационния номер на участника.

РАДИОЖУРНАЛИСТИКА

Аудиопродукт, представляващ радио предаване, репортаж или подкаст. Когато оригиналния продукт е по-дълъг от 7 минути, то се представя негова кратка версия, в която музикалните изпълнения са съкратени.

АУДИО ДРАМАТИЗАЦИИ

Аудиопродукт, представляващ аудио драматизация на литературно произведение или част от него.

ИНТЕРНЕТ МЕДИИ


В категорията участват YouTube, VBOX7 канали, влогъри и блогъри със своите сайтове. Последните публикации в тях не трябва да бъдат с период по-дълъг от 1 месец към датата на кандидатстване.   Допуснатите до участие във фестивалните дни  представят своя продукт и отговарят на поставени въпроси от жури и публика в рамките на 7 минути.   В това направление се присъжда една награда  „Арлекин“  за най-добра интернет медия.


ФОТОГРАФИЯ


В категорията се участва индивидуално, като всеки участник трябва да представи до 10 авторски фотографии, в които няма използван колаж за направа на снимката. Снимките трябва да бъдат с размер не по-малък от 2550 x 3300 и да са в някои от форматите: JPG, PNG, TIFF. Към снимките  участникът изпраща описание на всяка снимка, съдържащо наименование на фотоапарата и обектива, с който е правена, описание на допълнителни обработки на компютър. Всяка една снимка се именува с регистрационния номер на участника, следван от знака тире и пореден номер на снимката. Пример за именуване на третата снимка на участник с номер 124: 124-03.
Всеки допуснат за участие във фестивала, представя пред жури и публика своите снимки и отговаря на поставените въпроси в рамките на 7 минути.
В това направление се присъжда една награда „Арлекин“ за най-добър фотограф.
Всички участници в тази категория  могат да се включат в конкурса „Най-добра снимка на фестивала“, който се провежда по време на фестивала. Те трябва да представят по една снимка от фестивалните дни, като я публикуват на онлайн платформа.


"КИНОТО-МОЯ ЛЮБОВ, МОЯ ПЕСЕН"

Песенният конкурс се провежда по отделен регламент, който ще бъде публикуван  на сайта на фестивала arlekinfest.com


ОБЩИ УСЛОВИЯ

Заявката за участие във фестивала се подава чрез попълване на електронен формуляр, публикуван на сайта на фестивала: arlekinfest.com. Заявки подадени по друг начин няма да бъдат разглеждани от селекционната комисия за допускане за участие. Всеки един участник след подаването на заявка за участие получава регистрационен номер за участие във фестивала.   Съдържанието на продуктите трябва да отговаря на добрия тон и да не съдържа дискриминативни елементи и насилие.   Всяка една заявка за участие в отделните категории на двете програми се разглежда от селекционна комисия от експерти, която определя допуснатите за участие във фестивала. Решението на комисията е окончателно.


До 16 март 2020 година участниците в категории Кино и телевизия представят промоклип на своя продукт с продължителност не повече от 1 минута, а в другите категории завършен продукт. Списъкът с допуснатите за участие се публикува на сайта на фестивала до 31 март 2020 година. Финалните версии на продуктите се предават до 22 май 2020 година.

Настаняването на участниците е в „Гранд-хотел Варна“, к.к. „Св. Св. Константин и Елена“, като то се заплаща на промоционална цена за пакет ол инклузив от участниците.


 
 
Назад към съдържанието | Назад към главното меню